Spotkania konsultacyjne
dotyczące zmian w prawie regulującym funkcjonowanie mediów
Prawo regulujące funkcjonowanie mediów w Polsce jest archaiczne i nie nadąża za zmianami współczesności. Chociażby ustawa Prawo Prasowe – powstała w roku 1984. Instytut Dyskursu i Dialogu rozpoczyna inicjatywę mającą na celu przeforsowanie zmian w prawie regulującym funkcjonowanie współczesnych kanałów komunikacyjnych. Zapraszamy do udziału we wstępnych spotkaniach konsultacyjnych, podczas których chcemy poznać potrzeby osób zainteresowanych tym zagadnieniem. Odbędą się trzy spotkania stacjonarne (w Krakowie, Gdańsku i Warszawie) oraz jedno online. Mile widziani będą zarówno dziennikarze, publicyści, wydawcy, właściciele mediów, aktywiści, prawnicy zajmujący się wolnością słowa, jak i wszystkie inne osoby, które interesują się stanem mediów w Polsce.
Wypełniając poniższy formularz można wybrać jedno lub więcej spotkań do uczestniczenia. Podczas spotkań stacjonarnych zapewniamy drobny poczęstunek. Udział w spotkaniach jest bezpłatny oraz nie wiąże się z wynagrodzeniem dla Uczestników/Uczestniczek.
MATERIAŁ POGLĄDOWY
Wkrótce
HARMONOGRAM SPOTKAŃ
Wkrótce
RAPORT Z KONSULTACJI
Wkrótce
.O projekcie
Projekt “Lepiej rozmawiajMY i zmieńMY media na DOBRE!” ma na celu monitorowanie przekazów medialnych, promowanie zdrowego dialogu między ludźmi pomimo różnic, w tym przede wszystkim na trudne i kontrowersyjne tematy oraz propozycje zmian w prawie dotyczącym funkcjonowania mediów.
Dotychczas wydane zostały trzy raporty podsumowaujące cykle obywatelskiego monitoringu mediów dotyczące: (1) pandemii COVID-19, (2) wojny na/w Ukrainie i (3) stanu i roli kościoła katolickiego w Polsce. Przeprowadziliśmy też debaty eksperckie i pogłębione rozmowy na powyższe tematy ramach cyklu “Lepiej rozmawiajMY”. Pozostałe dwa obszary tematyczne objęte projektem to: sytuacja osób LGBTQ+ oraz zmiany klimatu. W odniesieniu do nich również zostaną wydane raporty oraz pozostałe działania. Bieżące wydarzenia projektowe można śledzić na innej podstronie.
SPOTKANIA KONSULTACYJNE
Uczestnictwo w spotkaniach jest bezpłatne i nie wiąże się z wynagrodzeniem dla uczestników/czek