ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W KOLEJENEJ EDYCJI PROJEKTU
Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO
Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych do udziału w IV Edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO”, organizowanej przez Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Stowarzyszenie Demagog (projekt partnerski), dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rekrutacja do IV. Edycji właśnie się rozpoczęła i potrwa do 30. kwietnia 2023. Tym razem działania dedykowane będą organizacjom strażniczym, czyli takim, które w dowolnej formie przyglądają się działaniom władz publicznych, prywatnych, samorządowych, itp.

.O projekcie
Projekt “Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” ma na celu wyposażenie przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych w wiedzę i umiejętności w zakresie edukacji medialnej, krytycznego myślenia, weryfikowania źródeł informacji, bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni internetowej, kompetencji cyfrowych, a także przeciwstawiania się propagandzie medialnej.
W tym celu zorganizowane zostaną łącznie 4 edycje „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” dla organizacji o charakterze: równościowym, pomocowym, rzeczniczym oraz strażniczym. Projekt skierowany jest również do NGO z małych miejscowości i jest bezpłatny dla uczestników/uczestniczek.
DOTYCHCZASOWE DZIAŁANIA
Eksperci oraz specjaliści w poszczególnych dziedzinach pomagają polskim NGO w podniesieniu wiedzy i zdobyciu praktycznych umiejętności w zakresie przeciwstawiania się dezinformacji, propagandzie, manipulacjom i próbom wyłudzania danych. Ponadto, projekt umożliwia rozwój w zakresie rzetelnego konstruowania przekazów informacyjnych, skutecznych działań PR w sieci, tworzenia treści w zgodzie z prawem autorskim, a jednocześnie atrakcyjnych i przyciągających uwagę odbiorców.
Każda z 4 edycji zakończy się wypracowaniem zestawu rekomendacji dla danej branży organizacji. Opracowane w ten sposób publikacje będą służyć danej branży NGO w kolejnych latach (także organizacjom, które nie wezmą udziału w projekcie).
Obecna IV Edycja dedykowana jest głównie przedstawiciel(k)om organizacji, które wśród głównych obszarów swoich działań realizują co najmniej jedno z poniższych działań:
- monitorują działania władzy publicznej na szczeblu centralnym;
- monitorują działania władz samorządowych;
- monitorują działania sądów;
- monitorują działania biznesu i podmiotów prywatnych;
- monitorują działania organizacji pozarządowych;
- sprawdzają sposób dystrybuowania środków publicznych;
- promują prawo do informacji publicznej (tryb dostępu do informacji publicznej) i korzystają z niego;
- opracowują rekomendacje dla tworzenia lepszych praktyk publicznych;
- promują tzw. dobre praktyki w działaniach administracji publicznej i podmiotów prywatnych;
- starają się zwiększyć transparentność i przejrzystość życia publicznego.
Rekrutacja do IV. Edycji rozpoczęła się 6.03.2023 o godz. 12:00 i potrwa do 30.04.2023 do 12:00! Aby się zgłosić wypełnij formularz poniżej:
Uczestnictwo w projekcie jest dla uczestników/czek bezpłatne!
.Zarejestruj się do IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej SOCNGO!

Projekt Szkoła Odpowiedzielności Cyfrowej NGO jest realizowany w ramach Projektu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego przez Norwegię, Islandię i Lichtenstein w ramach mechanizmu finansowego EOG.