AKTUALNOŚCI

Rusza Olimpiada Młodych CyberBohaterów! Zgłoś swoją szkołę i sprawdźcie się w starciu z dezinformacją

26 sierpnia 2026
Martyna Tymrowska

Rozpoczynamy nabór do Olimpiady Młodych CyberBohaterów – ogólnopolskiej inicjatywy, w której młodzież sprawdzi swoją wiedzę i umiejętności związane z rozpoznawaniem dezinformacji, krytycznym myśleniem i edukacją obywatelską.

16 drużyn, półfinały online i wielki finał w Warszawie – przed uczestnikami kilka etapów rywalizacji i zadania, które pozwolą sprawdzić nie tylko to, co wiedzą, ale przede wszystkim, jak wykorzystują tę wiedzę w praktyce.

Wiedza to dopiero początek

Olimpiada nie będzie opierała się wyłącznie na sprawdzaniu, kto zna najwięcej poprawnych odpowiedzi. Zależy nam również na tym, aby młodzi ludzie potrafili wykorzystywać wiedzę w praktyce, krytycznie analizować informacje, dyskutować i wspólnie szukać rozwiązań dotyczących ważnych społecznie tematów.

Dlatego uczestnicy zmierzą się z trzema rodzajami wyzwań: quizem wiedzy dotyczącym dezinformacji, Zewem Obywatelskim oraz Debatą Obywatelską inspirowaną debatami oksfordzkimi, ale nastawioną na poszukiwanie kompromisu.

Od szkolnej drużyny do finału w Warszawie

Do Olimpiady przyjmiemy 16 drużyn z całej Polski. Każda z nich powinna liczyć co najmniej 20 uczniów szkoły ponadpodstawowej i działać pod opieką nauczyciela-koordynatora.

Rywalizacja rozpocznie się od czterech półfinałów online, w których spotkają się po cztery drużyny. Zwycięzcy każdego półfinału awansują do ogólnopolskiego finału.

Ten odbędzie się 10–11 grudnia 2026 roku w Warszawie. Udział finalistów w wydarzeniu finansujemy, a na uczestników czekają upominki. Dla najlepszych przygotowaliśmy również nagrody specjalne – laptopy.

Kto może zgłosić szkołę?

Zgłoszenia może dokonać osoba związana zawodowo ze szkołą – m.in. nauczyciel, pedagog, psycholog szkolny, dyrektor, wicedyrektor lub pracownik administracji. Jedna szkoła może zgłosić maksymalnie dwie drużyny.

W wyjątkowych przypadkach do Olimpiady mogą dołączyć również drużyny złożone z uczniów klas 7–8 szkół podstawowych, a także reprezentujące młodzieżowe domy kultury i inne placówki pracujące z młodzieżą. W takim przypadku prosimy o wcześniejszy kontakt z organizatorem.

Zgłoś szkołę!

Liczba miejsc jest ograniczona – do udziału przyjmiemy 16 drużyn, a o zakwalifikowaniu decyduje kolejność zgłoszeń.
Jeśli chcecie razem z nami sprawdzić, czy młodzi potrafią odnaleźć się w świecie pełnym informacji, manipulacji i sprzecznych przekazów – zbierzcie drużynę i dołączcie do Olimpiady Młodych CyberBohaterów!

Olimpiada jest jednym z głównych działań projektu „Umiemy to! Młodzi Cyberbohaterowie odporni na dezinformację”, realizowanego przez Instytut Dyskursu i Dialogu w ramach programu Kompas Młodego Obywatela, finansowanego przez Ministra Edukacji.

Przegląd prywatności

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby zapewnić Ci najlepszą możliwą obsługę. Informacje o ciasteczkach są przechowywane w przeglądarce i wykonują funkcje takie jak rozpoznawanie Cię po powrocie na naszą stronę internetową i pomaganie naszemu zespołowi w zrozumieniu, które sekcje witryny są dla Ciebie najbardziej interesujące i przydatne.