AKTUALNOŚCI

„IV Władza” w lesie, czyli edukujemy na Zlocie Drużyn ZHP

5 lipca 2022

„IV Władza” w lesie, czyli edukujemy na Zlocie Drużyn ZHP Chorągwi Krakowskiej „CHODŹMY”

O mediach na łonie przyrody? I to w dodatku z harcerzami? Oczywiście! W dniach od 17 do 19 czerwca odbywał się Zlot Drużyn Wędrowniczych ZHP Chorągwi Krakowskiej „CHODŹMY”. Część załogi INDID, Sara Smyczek-Gołębiewska oraz Andżelika Sochacka, miały przyjemność spędzić czas w harcerskim kręgu! Celem ich wizyty było przeprowadzenie warsztatów z zakresu edukacji medialnej, dezinformacji i baniek informacyjnych. Nie zabrakło również rozgrywki naszej gry „IV WŁADZA”.

Wyjazd okazał się fantastyczną okazją do rozmów o mediach i debacie publicznej. Jak przebiegł?

Nasze dzielne Panie, Sara i Andżelika, wyruszyły w piątek rano w dziewięciogodzinną podróż pociągiem. Piątkowy wieczór więc, już na miejscu w Bazie Obozowej Hufca Ziemi Wadowickiej Zalesie, był czasem integracji przy gitarach i wspólnych śpiewach, rozmowach, popijaniu herbaty oraz zajadaniu tostów z kawiarenki. 

Sobota rozpoczęła się aktywnym porankiem. O godz. 9:00 odbył się pierwszy blok prowadzonych przez nas warsztatów. Sara Smyczek- Gołębiewska wprowadziła harcerzy w temat baniek informacyjnych i dezinformacji. Uczestnicy w praktyczny sposób analizowali, jak osoby, które same obserwują w sieci, kreują świat zamknięty w takich właśnie bańkach. Kolejny blok rozpoczął się o godz. 10:30 i był czasem poświęconym naszej grze „IV Władza”. Harcerze wcielili się w rolę dziennikarzy i „stoczyli bitwę” o dobrą debatę publiczną! 

Serdecznie dziękujemy Julii Moskwie, Wojtkowi Kubicy oraz Edytcie Tobiasiewicz za zaproszenie! Wszystkim harcerzom za zaangażowanie w warsztatach oraz wspólne spacery w lesie i rozmowy przy ognisku! 

CZUWAJ!

Projekt „Lepiej rozmawiajMY i zmieńMY media na DOBRE!” realizowany jest z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.