AKTUALNOŚCI

Za nami Gala Dobrego Dziennikarstwa 2022 – Nagroda Dobrego Dziennikarza przyznana!

28 grudnia 2022

Tegoroczna Gala Dobrego Dziennikarstwa 2022 była uroczysta oraz wyjątkowa. Odbyła się 16 grudnia 2022 r. na zakończenie szczególnego wydarzenia, jakim był I Kongres Debaty Publicznej. Już po raz czwarty przyznaliśmy nagrodę Dobrego Dziennikarza, nagrodziliśmy również po raz pierwszy najlepszych dziennikarzy w znaczących dla mediów kategoriach, jak publicystyka, nowe media, dziennikarstwo śledcze oraz społeczne. Warto dodać, że uroczystość przyciągnęła uwagę mediów ogólnopolskich.

Celem przyznawania nagrody Dobrego Dziennikarza jest promocja i zauważenie rzetelnego dziennikarstwa w Polsce. Gala Dobrego Dziennikarstwa 2022 odbyła w Domu Dziennikarza, Centrum Prasowym Foksal w Warszawie. Nominowanych w sumie było 38 dziennikarzy, którzy reprezentują media ogólnopolskie, takie jak wp.pl, TVN24, TOK FM, Do Rzeczy, Wprost, Krytyka Polityczna, wyborcza.pl, Sieci, Polityka, Tygodnik Powszechny, Gazeta Wyborcza, onet.pl i wiele innych. Zagłosować na naszej stronie internetowej mogli internauci od początku grudnia. W przypadku nagrody głównej Dobrego Dziennikarza ostateczną decyzję o wyborze i przyznaniu nagrody decydowało powołane jury spośród czwórki kandydatów wyłonionych w głosowaniu internetowym. W kategoriach dodatkowych decydowała ilość oddanych głosów w plebiscycie internetowym. W sumie oddano ponad 50 tysięcy głosów! Można powiedzieć zatem, że zainteresowanie poprawą debaty publicznej i rzetelności dziennikarskiej w Polsce jest ogromne.

W czasie Gali Dobrego Dziennikarstwa 2022 zostały wręczone nagrody dla najlepszych dziennikarzy mijającego roku, w tym nagrodę główną Dobrego Dziennikarza 2022. Otrzymał ją Tomasz Rożek (autor Nauka. To lubię). W poszczególnych kategoriach nagrody zdobyli: publicystyka Tomasz Terlikowski („Tygodnik Powszechny”, RMF FM), dziennikarstwo śledcze Piotr Świerczek (TVN24), dziennikarstwo nowych mediów Łukasz Bok (autor Konflikty i Katastrofy Światowe), dziennikarstwo społeczne Aleksandra Lipczak (za tekst w „PISMO”). Wyjątkowość nagród stanowi fakt, że nominacje dokonywane są na podstawie całorocznych prac wolontariuszy tworzących portal dobrzydziennikarze.pl, a główną decyzję podejmują obywatele w głosowaniu internetowym.

Cieszymy się, że Nagroda Dobrego Dziennikarza rozwija się i przyciąga uwagę coraz szersze grono dziennikarzy, mediów oraz samych obywateli. To pozwala sądzić o narastającej potrzebie doceniania dobrego, rzetelnego dziennikarstwa, które kieruje się etyką oraz wykorzystuje zdobyty warsztat do informowania, edukowania oraz realnego debatowania nad sprawami ważnymi dla kraju. Nasza misja w tym zakresie trwa od początku przyznawania nagrody, to znaczy promować dziennikarzy, którzy kierują się dobrymi wartościami. W poprzednich edycjach nagrodę Dobrego Dziennikarza dostali Janusz Schwertner (Onet), Andrzej Stankiewicz (Onet) oraz Jakub Wiech (energetyka24.com). W tym roku do tego grona dołączył Tomasz Rożek (autor Nauka. To lubię).

Fotografie: Natalia Wieczorek