AKTUALNOŚCI

Stan i rola Kościoła Katolickiego w Polsce – raport podsumowujący monitoring przekazów medialnych

2 sierpnia 2023

Prezentujemy raport podsumowujący analizę przekazów medialnych dotyczących roli Kościoła Katolickiego w Polsce.

Kościół katolicki jest w Polsce instytucją szczególną. Odegrał on ważną rolę w historycznych przemianach, był i jest swoistym regulatorem norm społecznych istotnym z punktu widzenia znacznej części społeczeństwa, a także dostarcza ważnych rytuałów, obrzędów i obyczajów społecznych, w których przeplatają się nawzajem sfery sacrum i profanum. Jednak kościół jako instytucja od wielu lat w naszym kraju niewątpliwie jest w kryzysie.

Z perspektywy Instytutu Dyskursu i Dialogu cel badania przekazów medialnych nt. stanu i roli kościoła katolickiego jest jednoznaczny. Chcemy ukazać jaki obraz tej niezwykle zasłużonej, ale jednocześnie kontrowersyjnej i niejednoznacznej instytucji wyłania się z narracji konstruowanych przez media.

Niniejszy raport powstał na podstawie bieżącego monitoringu przekazów medialnych dokonywanego przez Wolontariuszy INDID. W raporcie opisane zostały także inne, manipulacyjne i emocjonalne aspekty, które z kościołem katolickim wiążą się jedynie pośrednio.

Zachęcamy do zapoznania się z publikacją!

Twórcy raportu: Team Analityczny: Szymon Orzeszek, Julia Solarz, Mikołaj Wu Liderka Teamu: Anita Kwiatkowska; Team Publicystyczny: Lider Teamu: Wiktor Nowak; Team Graficzny: Andżelika Sochacka

Raport powstał w ramach projektu „Lepiej rozmawiajMY i zmieńMY media na DOBRE!”. Projekt realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.