Zapraszamy przedstawicieli i przedstawicielki organizacji pozarządowych do udziału w III Edycji „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO”, organizowanej przez Instytut Dyskursu i Dialogu oraz Stowarzyszenie Demagog (projekt partnerski), dzięki dotacji otrzymanej z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Rekrutacja do III. Edycji właśnie się rozpoczęła i potrwa do 9. września 2022. Tym razem działania dedykowane będą organizacjom rzeczniczym, czyli praktycznie wszystkim NGO!
Regulamin – III EdycjaProgram Edukacyjny SOCNGOHarmonogram zjazdów
Projekt “Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” ma na celu wyposażenie przedstawicieli i przedstawicielek organizacji pozarządowych w wiedzę i umiejętności w zakresie edukacji medialnej, krytycznego myślenia, weryfikowania źródeł informacji, bezpiecznego funkcjonowania w przestrzeni internetowej, kompetencji cyfrowych, a także przeciwstawiania się propagandzie medialnej.
W tym celu zorganizowane zostaną łącznie 4 edycje „Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” dla organizacji o charakterze: równościowym, pomocowym, rzeczniczym oraz strażniczym. Projekt skierowany jest również do NGO z małych miejscowości i jest bezpłatny dla uczestników/uczestniczek.
Pierwsze dwie edycje (dla organizacji równościowych i pomocowych) już się zakończyły w zakresie działań szkoleniowo-warsztatowch i dostarczyły mnóstwo praktycznej wiedzy ich Uczestni(cz)kom. Obecnie trwa wypracowywanie rekomendacji przez Uczestników/czki drugiej edycji. Z rekomendacjami wypracowanymi przez I Edycję można zapoznać się tu: https://indid.pl/project/rekomendacje-dla-ngo/
Eksperci oraz specjaliści w poszczególnych dziedzinach pomagają polskim NGO w podniesieniu wiedzy i zdobyciu praktycznych umiejętności w zakresie przeciwstawiania się dezinformacji, propagandzie, manipulacjom i próbom wyłudzania danych. Ponadto, projekt umożliwia rozwój w zakresie rzetelnego konstruowania przekazów informacyjnych, skutecznych działań PR w sieci, tworzenia treści w zgodzie z prawem autorskim, a jednocześnie atrakcyjnych i przyciągających uwagę odbiorców.
Każda z 4 edycji zakończy się wypracowaniem zestawu rekomendacji dla danej branży organizacji. Opracowane w ten sposób publikacje będą służyć danej branży NGO w kolejnych latach (także organizacjom, które nie wezmą udziału w projekcie).
Obecna III Edycja dedykowana jest przedstawiciel(k)om organizacji, które wśród głównych obszarów swoich działań realizują co najmniej jedno z poniższych działań:
- występują w obronie praw pewnej grupy osób/podmiotów;
- przedstawiają postulaty pewnych grup społecznych;
- próbują wpływać na decydentów, organy władzy i inne podmioty zarządzające w celu osiągnięcia pewnej zmiany społecznej;
- przedstawiają i promują propozycje zmian polityk społecznych oraz stosunków władzy w pewnym obszarze;
- przedstawiają i promują propozycje zmian w regulacjach prawnych dotyczących pewnego obszaru;
- walczą o zmianę społeczną w pewnym obszarze;
- tworzą, współtworzą i/lub uczestniczą w ciałach doradczych różnego rodzaju;
- promują tzw. self-advocacy (czyli rzecznicze działania własnej grupy, mające na celu poprawę jej sytuacji);
- starają się poprawić dobrostan pewnych pokrzywdzonych grup społecznych (np. uchodźców, osób niepełnosprawnych, LGBT, itp.) lub zwierząt.
Rekrutacja do III. Edycji rozpoczęła się 13.07.2022 o 12:00 i potrwa do 9.09.2022! Aby się zgłosić wypełnij formularz poniżej:
Projekt został objęty patronatem portalu ngo.pl
Obejrzyj spotkanie inaugurujące projekt:
Projekt “Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” realizowany jest wspólnie przez fundację Instytut Dyskursu i Dialogu (lider) i Stowarzyszenie Demagog (partner) dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Lichtenstein, Islandię i Norwegię w ramach funduszy EOG.