AKTUALNOŚCI

„Porozmawiajmy o wojnie”

11 października 2022

Za nami kolejna debata z cyklu „Lepiej rozmawiajMY”. Tym razem pochyliliśmy się nad zagadnieniami dotyczącymi wojny na/w Ukrainie.

Od 24 lutego 2022r. Polskie media relacjonowały i relacjonują wydarzenia z Frontu Ukraińskiego. To, w jaki sposób kształtowana jest narracja medialna, wpływa na postrzeganie wydarzeń toczących się tuż za naszą granicą. W jaki sposób postrzegany jest ten konflikt? Jakie skutki dla Polski i dla świata przyniosła wojna? Czy przygotowanie armii ukraińskiej do tejże inwazji spełnia standardy NATO? W jaki sposób emigracja ukraińskiej ludności przekłada się na tożsamość i jedność ich narodu?

Wczoraj (10.10.2022) spotkaliśmy się w Centrum Kultury Dwór Artusa w Toruniu, aby „Porozmawiać o wojnie”, a na naszym fanpage’u na Facebooku prowadzona była transmisja online na żywo. Uczestnikami debaty byli:

  • Marcin Ogdowski – pisarz, dziennikarz, były korespondent wojenny, obecnie pisze m.in. dla „Tygodnika Przegląd”;
  • Witold Jurasz – pisarz, dyplomata, dziennikarz zajmujący się polityką zagraniczna i bezpieczeństwem, były urzędnik m.in. polskiej Ambasady w Moskwie;
  • Marcin Chruściel – prezes zarządu Instytutu Wolnej Europy, analityk spraw geopolitycznych;
  • Józef Lang – ekspert Klubu Jagiellońskiego ds. Ukrainy;
  • Chrystyna Misiewicz – adiunkt Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, od lat mieszkająca w Polsce obywatelka Ukrainy;
  • Arkadiusz Lewandowski (prowadzący) – adiunkt Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, politolog zainteresowany sprawami geopolitycznymi.

W trakcie spotkania uczestnicy przedstawiali swoje stanowiska wobec wydarzeń związanych z inwazją Rosji na Ukrainę. Serdecznie dziękujemy wszystkim panelistom za udział w tej jakże interesującej dyskusji!

Dziękujemy również wszystkim odbiorcom za obecność i zainteresowanie oraz aktywny udział i pytania.

* Wraz z wybuchem pełnoskalowej wojny w dniu 24 lutego 2022 pojawiły się kontrowersje językowe wokół nazywania umiejscowienia tej wojny (“na Ukrainie” czy “w Ukrainie”?) co stało się także przedmiotem kolejnych podziałów w społeczeństwie. Jako zespół INDID postanowiliśmy – aby nie stawać po żadnej ze stron w tym sporze – używać tych sformułowań zamiennie.

Aby obejrzeć zapis z transmisji debaty kliknij poniżej:

Kliknij, aby pobrać raport podsumowujący monitoring przekazów medialnych – 150 dni wojny na/w* Ukrainie