AKTUALNOŚCI

O dziennikarstwie i islamie – rozmowa z Aleksandrą Lipczak – Zobacz na INDID TV

23 lutego 2023

O dziennikarstwie społecznym, islamie oraz bohaterkach reportażu “Rewolucja przytula własne córki” rozmawialiśmy z jego autorką Aleksandrą Lipczak.

Co jednak było okazją do rozmowy i podzielenia się z Państwem jej treścią? Do Krakowa wybraliśmy się wręczyć nagrodę Dobrego Dziennikarza w kategorii Dziennikarstwo Społeczne, która została przyznana Pani Aleksandrze w grudniu 2022 r. podczas Gali Dobrego Dziennikarstwa w Warszawie, wydarzenia organizowanego przez nas już od 4 lat. Z przyczyn niezależnych nagroda nie mogła być wcześniej odebrana, więc tym bardziej chętnie wręczyliśmy ją osobiście. Przeprowadziliśmy również rozmowę, której wątki splatają ze sobą temat nagrodzonego reportażu oraz szerzej problematykę islamofobii. 

Nagroda Dobrego Dziennikarza została przyznana Aleksandrze Lipczak za tekst opublikowany w magazynie “Pismo”. Artykuł został szerzej omówiony w naszym portalu dobrzydziennikarze.pl i opowiada o uchodźcach. Podczas rozmowy z Filipem Gołębiewski Aleksandra Lipczak opowiada o drodze, którą musiała przemierzyć, żeby przejść do napisania artykułu, finansowych aspektach wyjazdu do Libanu gdzie dzieje się akcja reportażu oraz relacjach jakie nawiązała ze swoimi rozmówczyniami. Prezentowany na naszym kanale YouTube wywiad stał się pretekstem do szerszej rozmowy na temat przejawów islamofobii, zwłaszcza w Polsce. Temat tym bardziej dla nas interesujący, ponieważ m.in. w partnerstwie z uczelnią SGH realizujemy projekt pn. “Empathy” będący monitoringiem przekazów medialnych w kraju na temat islamu. Więcej o projekcie można znaleźć pod linkiem: Empathy Project – Salam Lab

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z Aleksandrą Lipczak na naszym kanale na YouTube.

Sfinansowano ze środków Rządowego Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030 ze środków Narodowy Instytut Wolności-Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach realizacji zadania “Dobry. Lepszy. INDID.”