Media lokalne i obywatelskie w Polsce od dawna borykają się z problemem braku niezależności od władz lokalnych. Jednym z ich podstawowych zadań powinno być patrzenie na ręce tymże samorządom, jednak niejednokrotnie są przez nie finansowane, co powoduje powstawanie wyraźnego konfliktu interesów. Często mamy zatem do czynienia z biuletynami promującymi władzę zamiast z faktycznym dziennikarstwem. Nieliczne tytuły, które postanowiły nie ulegać pokusie zależności od władzy często borykają się z problemami finansowymi bądź mają problemy prawne, np. w postaci tzw. SLAPP (Strategic Lawsuit Against Public Participation).
Panel dyskusyjny “Media lokalne i obywatelskie: między niezależnością, a presją finansową” odbył się podczas I Kongresu Debaty Publicznej, który miał miejsce w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie, w dniach 15-16 grudnia 2022. Dyskutanci rozmawiali m. in. o:
▪️ sytuacji mediów lokalnych i obywatelskich;
▪️ zagrożeniach dla niezależności dziennikarskiej płynących z art. 212 kk;
▪️ sposobach finansowania mediów lokalnych.
▪️ przejęciu wielu tytułów medialnych przez koncern państwowy i wynikających z tego problemów z niezależnością dziennikarską.
W panelu udział wzięli:
🗣 Katarzyna Batko-Tołuć (Sieć Obywatelska Watchdog Polska),
🗣 prof. Lucyna Szot (Uniwersytet Wrocławski),
🗣 Robert Bagiński (Polska Press, Gazeta Lubuska),
🗣 Andrzej Andrysiak (Gazeta Radomszczańska).
🗣 Moderator: Piotr Trudnowski (Klub Jagielloński)
Zachęcamy do zapoznania się z materiałem wideo z tej rozmowy.