INDIDMEDIA WATCH

Media w ostatnich latach coraz rzadziej spełniają rolę, do której zostały powołane – rzetelnego informowania nas o wydarzeniach z kraju i ze świata oraz dostarczania różnorodnych punktów widzenia i oceny sytuacji.

Instytut Dyskursu i Dialogu
Instytut Dyskursu i Dialogu
Instytut Dyskursu i Dialogu

Obywatelski monitoringMediów

Zamiast tego coraz częściej możemy obserwować współczesne formy propagandy, różnego rodzaju manipulacje, fake newsy oraz przekazy pełne mowy nienawiści. Jakość debaty publicznej jest bardzo niska. Zamiast wyważonych głosów różnych spierających się ze sobą grup możemy obserwować coś, co przypomina bardziej walkę plemion na zasadzie – kto kogo? Sławetne „paski” telewizyjne, w których brakuje dziennikarskiej bezstronności, a widać na nich natychmiastową i często nieuprawnioną ocenę rzeczywistości, mogą służyć za symbol odejścia od standardów, które powinny obowiązywać w cywilizowanym, demokratycznym państwie prawa.
Dlatego właśnie wcielamy w życie program stałej obserwacji mediów zgodnie z jednolitą i uniwersalną metodologią, nad którą pracowaliśmy przez rok, konsultując ze środowiskiem eksperckim. Jest to narzędzie, którym masowo będą posługiwać się wolontariusze z całego kraju w celu oceny jakości przekazów danego medium. Metodologia jest przygotowywana w taki sposób, żeby nie faworyzować żadnej ze stron sporu, ani nie dotyczyć tylko jednego typu medium. Wolontariusz – niezależnie od swoich poglądów – będzie w stanie wyłapać niepokojące zjawisko i pomóc nam je nagłośnić i napiętnować.

Przyjdź na jedno z naszych szkoleń, które organizujemy w całej Polsce i porozmawiajmy wspólnie o naszej misji. Szkolenia są otwarte dla każdej chętnej osoby i umożliwiają zdobycie wiedzy oraz zaangażowanie się w wolontariat polegający na analizowaniu przekazów medialnych.

Instytut Dyskursu i Dialogu

Przeprowadźmy szkolenieU CIEBIE

Jeśli chcesz, przyjedziemy do Ciebie ze szkoleniem w dowolnym miejscu w Polsce. Oczywiście bezkosztowo! Pomóż nam tylko je zorganizować i zapewnij co najmniej 12 chętnych uczestników. Pisz na adres mailowy: biuro@indid.pl, na pewno odpowiemy!

Początek programu INDID Media Watch2018

Do końca 2019 roku INDID MEDIA WATCH realizowany był w ramach projektu „Aktywni Obywatele naprawiają debatę publiczną! Kontrola obywatelska przekazów medialnych w formie wolontariatu jako praktyczna edukacja obywatelska”, który został dofinansowany w ramach programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018.

Dziękujemy Narodowemu Instytutowi Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego za możliwość realizacji tego projektu!