AKTUALNOŚCI

I zjazd IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO

29 maja 2023

Za nami pierwsze spotkanie w IV edycji Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej dla NGO. Niestety jest to już ostatnia edycja, mamy jednak nadzieję, że będzie równie ciekawa dla naszych uczestników.

Zjazd rozpoczął się w piątek, 26 maja. Spotkaliśmy się w Hotelu Filmar przy wspólnej kolacji. Była to okazja aby po raz pierwszy spotkać się i poznać z uczestnikami tej edycji. Sobota i niedziela klasycznie obfitowały w warsztaty niosące za sobą wiele wartości merytorycznych. Jak to wyglądało dokładnie?

Sobota, czyli pierwszy dzień szkoleń – uczestnicy spotkania zgromadzili się o godzinie 9:00. Tego dnia warsztaty poprowadził Wiktor Nowak – aplikant radcowski, szkoleniowiec z zakresu fake newsów, bańki informacyjnej, zagrożeń mediów społecznościowych; aktywista organizacji pozarządowych, koordynator projektów i były prezes zarządu stowarzyszenia Demagog, które jest jednocześnie naszym partnerem projektowym. Wiktor zagłębił uczestników w tajniki rozpoznawania manipulacji i zwalczania fake newsów. W części praktycznej odbiorcy działa projektowych mieli okazję samodzielnie sprawdzić w jaki sposób przedstawiane są treści w różnych środkach przekazu informacji.

Niedziela, drugi dzień szkolenia, poświęcony został treściom dotyczącym radzenia sobie z niechcianymi treściami, jakie pojawiają się w kanałach społecznościowych NGO oraz o roli organizacji pozarządowych w tworzeniu i wspieraniu rzetelnych komunikatów. Tego dnia spotkanie przeprowadził Maciej Sopyło – trener edukacji medialnej i cyfrowej, specjalizujący się również w obszarach komunikacji i praw człowieka, twórca Kooperatywa Trenerska.

Był to bardzo owocny weekend spędzony w miłej atmosferze. Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym uczestnikom, a także tym, którzy towarzyszyli nam online. Następny zjazd już w czerwcu!

fot. Andżelika Sochacka