Spotkania konsultacyjne dot. zmian w prawie regulującym funkcjonowanie mediów już za nami! W ramach tych działań chcieliśmy otworzyć się na sugestie ze strony społeczeństwa dotyczące niezbędnych zmian w prawie regulującym funkcjonowanie mediów.
Co zrobić, aby zwiększało ono ich niezależność, a jednocześnie wymuszało na nich rzetelność i przestrzeganie etyki dziennikarskiej? Co z mediami społecznościowymi? Czy nie należy także objąć ich przepisami dotyczącymi dziennikarstwa? Jak radzić sobie z wyzwaniami współczesności dziennikarstwa, takimi jak potęga gigantów technologicznych (Google, Apple, Facebook, Amazon) czy coraz szerzej działająca sztuczna inteligencja.
Aby odpowiedź na te pytania była bardziej osadzona w środowisku dziennikarskim i społecznym wyszliśmy do Was – przedstawicieli mediów i redakcji (dziennikarzy, publicystów, researcherów, wydawców, właścicieli, itp.), Youtuberów, przedstawicieli branży Public Relations, prawników i aktywistów zainteresowanych tematyką wolności słowa, a także wszystkich innych obywateli i obywatelek zainteresowanych tym tematem.
Mieliśmy okazje spotkać się 4 razy! Konsultacje odbywały się kolejno:
* w Krakowie (13 kwietnia 2023)
* w Gdańsku (18 kwietnia 2023)
* w Warszawie (9 maja 2023)
* online (16 maja 2023)
Dziękujemy bardzo wszystkim osobom biorącym udział w tych wydarzeniach. Kolejnym etapem jest stworzenie raportu z konsultacji, który będzie podstawą obywatelskiego projektu ustawy. Mamy nadzieję, że pozwoli to zmienić prawo medialne w Polsce na lepsze dla obywateli i prawdziwych, rzetelnych dziennikarzy i redakcji.
Relacje z poszczególnych spotkań znajdziecie w zakładce “Aktualności”.
Spotkania organizowane były w ramach projektu “Lepiej rozmawiajMY i zmieńMY media na DOBRE!”, realizowanego z dotacji Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.