AKTUALNOŚCI

III. edycja Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO już ruszyła!

26 września 2022

W zeszły weekend, czyli w dniach 23-25 września, odbył się pierwszy w tej edycji zjazd w trybie stacjonarnym Szkoły Odpowiedzialności Cyfrowej NGO. Spotkaliśmy się w Toruniu w Hotelu Filmar, aby  przybliżyć uczestnikom warsztatów  kwestie publikowania  i pozyskiwanie treści w odpowiedzialny sposób. Spotkania przeprowadzili Mateusz Bartoszewicz oraz Zuzanna Piechowicz.

Mateusz Bartoszewicz jest doktorantem Nauk o Polityce na Uniwersytecie Wrocławskim, ekspertem w zakresie propagandy politycznej. Warsztaty, które przeprowadził w sobotę odnosiły się do działań podejmowanych przez media. Przez pryzmat etyki dziennikarskiej w Polsce i krajach zachodnich omówione zostały postępowania redaktorów instytucji medialnych oraz przykłady poprawnej i bezstronnej działalności dziennikarskiej. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się tego, jak zmiana formy tradycyjnego dziennikarstwa przełożyła się na debatę publiczną oraz jak rozpoznać fake newsa, clickbait czy inne praktyki manipulacyjne. Przedstawiono również projekt Instytutu Dyskursu i Dialogu INDID MEDIA WATCH jako przykład obywatelskiego monitoringu mediów.

Zuzanna Piechowicz to redaktorka TOK FM, dziennikarka i trenerka umiejętności miękkich. Dla tokfm.pl prowadzi podcast „Dobra praca”. Przeprowadzone przez nią warsztaty, które miały miejsce drugiego dnia zjazdu SOC NGO, odnosiły się do rzetelności w działaniach w sieci. Pochylono się nad tym, jakie praktyki w działaniach NGO i dziennikarzy są dobre a jakie niekoniecznie. Analizowano również temat działań dziennikarskich w porównaniu do sposobu funkcjonowania Social Mediów. Nie zabrakło również refleksji nad tym, w jaki sposób przejawia się hejt oraz jak możemy mu przeciwdziałać.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom naszego zjazdu za obecność, chęć aktywnego uczestnictwa i wspaniałe wspomnienia!

Partnerem projektu jest Stowarzyszenie Demagog

Projekt został objęty patronatem portalu ngo.pl

Projekt „Szkoła Odpowiedzialności Cyfrowej NGO” realizowany z dotacji programu Program Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy.