Konsultacje społeczne w Grudziądzu



Konsultacje społeczne: Biały Bór (gmina Grudziądz)
Urząd Gminy Grudziądz, planując inwestycje na działkach we wsi Biały Bór, postanowił zasięgnąć opinii mieszkańców w kwestii zagospodarowania tego terenu. W tym celu ogłoszono szerokie konsultacje społeczne. W ramach całego procesu w dniu 17 lutego 2018 roku odbył się spacer badawczy przeprowadzony przez przedstawiciela Instytutu Dyskursu i Dialogu – Piotra A. Zwarycza.
Konsultowany teren leży wzdłuż drogi powiatowej łączącej Grudziądz z Wałdowem. Z jednej strony graniczy on z fabryką świec Mueller, z drugiej zaś z zabudowaniami mieszkalnymi. Początkowo gmina chciała przeznaczyć go na cele przemysłowe, podobnie jak sąsiadujące z nim tereny, jednak budziło to ogromny sprzeciw okolicznych mieszkańców. Obecnie powstaje tam świetlica, a w planach jest jeszcze przedszkole.
Proces konsultacji był bardzo przemyślany i przygotowany z dbałością o szczegóły. Od strony drogi widoczny był wielki bilbord z informacją o organizowanym procesie konsultacji. Wsparcia udzieliła Ochotnicza Straż Pożarna z Rudy, która rozstawiła namiot z dostępem do prądu, gdzie znajdował się ekran z prezentacją multimedialną i nagłośnieniem, a także kącik dla najmłodszych uczestników procesu konsultacyjnego.
Spacer rozpoczął się o godzinie 12:00 w samym centrum konsultowanego terenu, tuż przy nowo wybudowanej świetlicy, która zostanie oddana do użytku już w kwietniu tego roku. Najpierw mieszkańcy zostali zapoznani przez przedstawicieli biura planistycznego z zasadami związanymi z ustalaniem studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego. Następnie Piotr zapoznał wszystkich z ideą konsultacji i spaceru badawczego, po czym zaprosił wszystkich do wspólnego przejścia wokół terenu.
Spacer badawczy miał kilka przystanków w kluczowych punkach, w których mieszkańcy Białego Boru dzielili się swoimi uwagami i spostrzeżeniami. Mieszkańcy okolicy są bardzo związani z leśnym charakterem tego obszaru – nie wyobrażają sobie, że przestanie być to miejsce rekreacji i wypoczynku. Jednocześnie udało się zdiagnozować, że jest to ważny bufor hałasu oraz spalin, który izoluje zabudowę mieszkalną od terenów przemysłowych. Spacer przebiegał w atmosferze wzajemnego szacunku i dialogu między mieszkańcami, lokalnymi politykami a urzędnikami gminy Grudziądz. Wydaje się, że w drodze kompromisu na tym terenie może powstać w przyszłości przedszkole, a przylegający teren powinien zostać zagospodarowany na cele rekreacyjne – utwardzone ścieżki, ławki, sprzęt do ćwiczeń oraz urządzenia do uprawiania sportu na świeżym powietrzu.
Największą ciekawostką całego procesu była ogromna makieta przedstawiająca konsultowane działki, na podstawie której uczestnicy spaceru mogli udzielić dodatkowych uwag oraz zaprezentować swoje pomysły w formie przestrzennej.
Spacer zakończył się w bardzo pozytywnej atmosferze, a jego uczestnicy zostali ugoszczeni domową grochówką oraz kiełbaskami prosto z ogniska.

KONTAKT

Jeśli chcesz się z nami spotkać i porozmawiać, nie wahaj się, napisz do nas!
