Dobry Dziennikarz 2021

Jakub Wiech Dobrym Dziennikarzem 2021! Nagrodę otrzymał za relacjonowanie niuansów wokół budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz sporu polsko-czeskiego ws. kopalni w Turowie. Szczególnie zaś za upowszechnianie niszowej tematyki bezpieczeństwa energetycznego nie tylko na portalach, w których pracuje, ale również w mediach wszystkich nurtów.

 

Oficjalne uzasadnienie Kapituły Konkursu Dobry Dziennikarz 2021 brzmi:

Nagrodę otrzymuje Jakub Wiech za relacjonowanie niuansów wokół budowy gazociągu Nord Stream 2 oraz sporu polsko-czeskiego ws. kopalni w Turowie. Szczególnie zaś za upowszechnianie niszowej tematyki bezpieczeństwa energetycznego nie tylko na swoim portalu, ale również w mediach wszystkich nurtów.

Gratulujemy! Kapituła Konkursu obradowała w składzie:

Relację z Gali Dobrego Dziennikarstwa 2021 można obejrzeć TUTAJ

Przypomnijmy, że w tym roku nominowani byli (przed głosowaniem internetowym, w którym oddaliście blisko 15.000 głosów!):

 1. Dorota Abramowicz – obecnie Zawsze Pomorze, nominowany artykuł ukazał się jeszcze w Dzienniku Bałtyckim.
  Artykuł dziennikarzaNasze uzasadnienie
 2. Kamila Baranowska – DoRzeczy, Radio Plus nominowana za konsekwentną i rzetelną pracę przez cały rok. Artykuły dziennikarkiNasze uzasadnienie
 3. Marek Budzisz – wpolityce.pl (pisał też m.in. dla Nowej Konfederacji Czy Dziennika Gazeta Prawnej) nominowany za artykuł „Moskwa a kryzys migracyjny na białoruskich granicach. Rosja zachowuje otwarte możliwości. Wszystko zależy od decyzji Kremla”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 4. Agnieszka Czyżewska-Jacquemet – Redakcja Reportażu Polskie Radio Lublin nominowana za reportaże audio w 2021 r. Reportaże dziennikarkiNasze uzasadnienie
 5. Dariusz Faron (dziennikarz Magazynu WP i Sportowe Fakty) i Marek Wawrzynowski (wcześniej Gazeta Wyborcza i Przegląd Sportowy) – sportowefakty.wp.pl nominowani za artykuł “Pamiętaj, że jesteś zerem”. Mocne oskarżenia pod adresem znanego trenera”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 6. Łukasz Frątczak i Jakub Stachowiak – Superwizjer TVN nominowani za reportaż “Człowiek Kamińskiego i wielki przemyt”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 7. Andrzej Gajcy – onet.pl (wcześniej m.in. Rzeczpospolita i PAP) nominowany za artykuł “Nieznane kulisy wyborów kopertowych. NIK ma dowody, by postawić premiera przed Trybunałem Stanu”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 8. Mariusz Grabowski – Polska the Times nominowany za artykuł „Chińczycy mogą mieć więcej dzieci. Ale czy tego chcą?”
  Artykuł dziennikarza znajduje się w Polska The Times z 18.06.2021 r.
  Nasze uzasadnienie  
 9. Jacek Harłukowicz – Gazeta Wyborcza nominowany za artykuł “Śmierć Ukraińca we Wrocławiu. Pół godziny katorgi w izbie wytrzeźwień [“WYBORCZA” UJAWNIA]”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 10. Piotr Jacoń – TVN24 (gospodarz programu Dzień po dniu) nominowany za reportaż “Wszystko o moim dziecku” w Czarno na białym.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 11. Szymon Jadczak – wp.pl (wcześniej m.in. TVN) nominowany za artykuł “Ujawniamy. Tak tuszowano incydent z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 12. Szymon Jadczak (wcześniej TVN) i Mateusz Ratajczak nominowani za artykuły na temat kontrowersyjnej działalności biznesowej Łukasza Mejzy.
  Artykuł dziennikarzy Artykuł dziennikarzyNasze uzasadnienie  
 13. Witold Jurasz – onet.pl (wcześniej m.in. Dziennik Gazeta Prawna i Rzeczpospolita) nominowany za artykuł “Jurasz: KGB, czyli tradycja zobowiązuje [KOMENTARZ]”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 14. Anna Kiedrzynek – Pismo (pisze również do Tygodnika Powszechnego czy Dużego Formatu) nominowana za artykuł „Żyły się przede mną chowały, mamo”.
  Artykuł dziennikarki znajduje się w Pismo nr 6/2021.
  Nasze uzasadnienie  
 15. Andrzej Krajewski – dziennik.pl (wcześniej m.in. Newsweek, Polska The Times) nominowany za artykuł „Krajewski: Dobrze, że Amerykanie opuścili Afganistan. Czas zmierzyć się z prawdą [OPINIA]”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 16. Grzegorz Łakomski – tvn24.pl (wcześniej Wirtualna Polska, PAP, Wprost i Newsweek) nominowany za artykuł “Nie było licencji, ale już są. Tak Emilewiczowie jeździli na nartach”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 17. Marcin Makowski – wp.pl (wcześniej m.in. Stacja7, Onet.pl Deon.pl) nominowany za artykuł „Makowski: “Papież Franciszek swoje, polski Kościół swoje” [OPINIA]”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 18. Maciej Pieczyński – DoRzeczy (wcześniej m.in. Głos Szczeciński) nominowany za artykuł „Łukaszenka zakładnikiem Putina”
  Artykuł dziennikarza znajduje się w tygodniku Do Rzeczy z dnia 31.05.2021 r.
  Nasze uzasadnienie  
 19. Tomasz Rowiński – DoRzeczy (redaktor kwartalnika Christianitas, pisał również do Rzeczpospoilitej, Tygodnika Powszechnego czy Znaku) nominowany za artykuł “Milczenie marszałka”.
  Artykuł dziennikarza znajduje się w DoRzeczy nr 24/2021.
  Nasze uzasadnienie  
 20. Tomasz Stawiszyński – Tygodnik Powszechny (wcześniej m.in. Polskie Radio RDC czy Newsweek) nominowany za artykuł “Terapia dla Polski”
  Artykuł dziennikarza znajduje się w Tygodniku Powszechnym nr 26 z dnia 27.06.2021 r.
  Nasze uzasadnienie  
 21. Krzysztof Story – Tygodnik Powszechny (pisał m.in. do Gazety Wyborczej czy Kontynenty) nominowany za artykuł „Co ja mogę”.
  Artykuł dziennikarza znajduje się w Tygodniku Powszechnym nr 28/2021.
  Nasze uzasadnienie  
 22. Justyna Suchecka – TVN24 (wcześniej Gazeta Wyborcza) nominowana za artykuł “Mamo, czy te dzieci z lasu jeszcze żyją?”. Co odpowiedzieć i jak”
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 23. Anna Śmigulec – wp.pl (wcześniej m.in. Gazeta Wyborcza czy Newsweek) nominowana za artykuł “Władcy ciał i umysłów”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 24. Łukasz Warzecha – onet.pl (pisze również do DoRzeczy) nominowany za artykuł „Opozycja niech nie myśli magicznie, a rządzący niech wyciągną wniosek. Musi być brutalny” [KOMENTARZ]”.
  Artykuł dziennikarza Nasze uzasadnienie  
 25. Jakub Wiech – energetyka24.com, nominowany za konsekwentne dostarczanie danych nt. globalnego ocieplenia i okoliczności z tym związanych.Artykuły dziennikarzaNasze uzasadnienie
 26. Jędrzej Winiecki – Polityka (pisze również do voxeurop.eu) nominowany za artykuł „Jak zaszczepić zaufanie”.
  Artykuł dziennikarza znajduje się w tygodniku Polityka nr 23 z 01.06.2021 r.
  Nasze uzasadnienie  
 27. Edyta Żemła (wcześniej polska-zbrojna.pl, SE, Newsweek i Rzeczpospolita) i Marcin Wyrwał (Autor pierwszej książki o rewolucji na Ukrainie „… i zejdzie na ich głowy nasz gniew”.) – onet.pl nominowani za artykuł “Szokujący raport o karabinku Grot. Jest tak zły, że zagraża żołnierzom.”
  Artykuł dziennikarzy Nasze uzasadnienie  
 28. Edyta Żemła – onet.pl (wcześniej polska-zbrojna.pl, SE, Newsweek i Rzeczpospolita) nominowana za artykuł “Ta granica to beczka prochu. Wystarczy iskra”.
  Artykuł dziennikarzy Nasze uzasadnienie  

Do finału – głosami internautów – wyłoniona została następująca czwórka: Justyna Suchecka-Jadczak, Jakub Wiech, Łukasz Warzecha, Marek Budzisz. Zwycięzcą okazał się Jakub Wiech. Jeszcze raz gratulujemy!