

DIALOG

Mówiąc o dialogu mamy na myśli wszelkie jego formy. Począwszy od zwykłych rozmów między ludźmi, poprzez różne rodzaje mediacji czy terapii grupowych, aż po procesy konsultacji społecznych czy różne ciała dialogu publicznego. W każdej tego typu rozmowie – niezależnie od jego szczebla – chcielibyśmy wprowadzić zdrowe zasady jego funkcjonowania:
- Szacunek
- Otwartość na perspektywę rozmówcy
- Skłonność do porozumienia
- Argumentacja ad rem (do rzeczy)
- Unikanie argumentów ad personam (ataków na osobę)
- Powstrzymanie nadmiernych emocji
- Niestosowanie mowy nienawiści ani ksenofobii wobec kogokolwiek
- Bezwzględne nieośmieszanie ani nieponiżanie drugiej osoby
- Powstrzymanie się od używania manipulacyjnych argumentów
- Umiejętność przeproszenia i przyznania się do błędu, kiedy jest to uzasadnione
LEPIEJ ROZMAWIAJMY
To nasza podstawowa zasada. Hasło przewrotne, bo z jednej strony akcentuje jakość rozmowy – aby była ona po prostu lepsza i jak najbliższa powyżej wskazanym zasadom. Ale z drugiej, jest zwrotem ostrzegawczym. “Lepiej rozmawiajmy, bo jak nie, to…” No właśnie. To co?
Nie mamy cienia wątpliwości, że całe zło tego świata zaczyna się w momencie, kiedy przestajemy umieć ze sobą rozmawiać. Kiedy zapominamy o tym, że jesteśmy wspólnotą, a zamykamy się w “bańkach informacyjnych” i nie dopuszczamy do siebie argumentów innych. Stajemy się “plemionami” i jedynym naszym celem jest przechytrzenie tego “obcego”, albo ośmieszenie go.
Wydaje się, że obecnie jesteśmy blisko przekroczenia bardzo niebezpiecznej granicy. Tak zwana “wojna polsko-polska”, nienawiść wylewająca się z ekranów sprawia, że my – TAK, WŁAŚNIE MY SAMI – ulegamy wyżej wskazanym pokusom negatywnych zachowań. Często mimochodem stosujemy różne formy hejtu wobec osób, z którymi się nie zgadzamy.
Dlatego wszelką zmianę, zawsze, najlepiej zacząć od siebie. Do tego właśnie będziemy WAS motywować!




CIAŁA DIALOGU
Staramy się jak najczęściej brać udział w rozmaitych ciałach dialogu, a także wpływać na ich funkcjonowanie – zarówno od środka jak i z zewnątrz. Nasi reprezentanci uczestniczą w spotkaniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, współtworzą polityki publiczne, interesują się Radami Działalności Pożytku Publicznego, a także biorą udział w licznych konferencjach czy seminariach poświęconych tej tematyce.
KONSULTACJE SPOŁECZNE
Nasi przedstawiciele mają bogate doświadczenie w koordynowaniu i moderowaniu licznych procesów konsultacyjnych w wielu gminach w Polsce. Prowadzimy także szkolenia – ucząc innych jak prowadzić zdrowe konsultacje społeczne, aby nie były one jedynie “alibi” dla przeprowadzających, ale stawały się realnym włączaniem obywateli w procesy partycypacyjne. Chętnie pomożemy także i Tobie, jeśli tylko nas potrzebujesz.


MEDIACJE I TERAPIE
Czasami trudno jest się dogadać. Nawet bliskim. Często tkwią oni w konflikcie latami nie dopuszczając możliwości pomocy z zewnątrz. Wynika to zazwyczaj z poczucia wstydu i przekonania, że sami powinniśmy “prać swoje brudy”, a pójście do specjalisty jest przyznaniem się do porażki. Tymczasem nic bardziej mylnego. Pomoc mediatora, a czasem psychoterapeuty jest niejednokrotnie niezbędna, żeby móc przełamać wzajemną niechęć i uwolnić się od poczucia dumy uniemożliwiającej konstruktywną rozmowę. Będziemy starać się promować te formy wspierania dobrego dialogu między ludźmi.
CODZIENNE ROZMOWY
U podstaw wszelkich rozważań na temat dialogu są nasze zwykłe, codzienne rozmowy. To od nich tak naprawdę wszystko się zaczyna i na nich kończy. To one budują bliskość między nami i wspólnotę, której tak bardzo potrzebujemy. Siadając przy wspólnym stole, biesiadując czy pijąc wino przy kominku – rozmawiamy. Nie zapominajmy, żeby wtedy doceniać i szanować się nawzajem. Będziemy zawsze promować takie podejście i – jeśli potrzeba – szkolić zainteresowanych z zasad zdrowego dialogu.



KONTAKT

Jeśli chcesz się z nami spotkać i porozmawiać, nie wahaj się, napisz do nas!
