Zaangażuj się !

DIALOG

Mówiąc o dialogu mamy na myśli wszelkie jego formy. Począwszy od zwykłych rozmów między ludźmi, poprzez różne rodzaje mediacji czy terapii grupowych, aż po procesy konsultacji społecznych czy różne ciała dialogu publicznego. W każdej tego typu rozmowie – niezależnie od jego szczebla – chcielibyśmy wprowadzić zdrowe zasady jego funkcjonowania:

 

  1. Szacunek
  2. Otwartość na perspektywę rozmówcy
  3. Skłonność do porozumienia
  4. Argumentacja ad rem (do rzeczy)
  5. Unikanie argumentów ad personam (ataków na osobę)
  6. Powstrzymanie nadmiernych emocji
  7. Niestosowanie mowy nienawiści ani ksenofobii wobec kogokolwiek
  8. Bezwzględne nieośmieszanie ani nieponiżanie drugiej osoby
  9. Powstrzymanie się od używania manipulacyjnych argumentów
  10. Umiejętność przeproszenia i przyznania się do błędu, kiedy jest to uzasadnione

LEPIEJ ROZMAWIAJMY

To nasza podstawowa zasada. Hasło przewrotne, bo z jednej strony akcentuje jakość rozmowy – aby była ona po prostu lepsza i jak najbliższa powyżej wskazanym zasadom. Ale z drugiej, jest zwrotem ostrzegawczym. „Lepiej rozmawiajmy, bo jak nie, to…” No właśnie. To co?
Nie mamy cienia wątpliwości, że całe zło tego świata zaczyna się w momencie, kiedy przestajemy umieć ze sobą rozmawiać. Kiedy zapominamy o tym, że jesteśmy wspólnotą, a zamykamy się w „bańkach informacyjnych” i nie dopuszczamy do siebie argumentów 
innych. Stajemy się „plemionami” i jedynym naszym celem jest przechytrzenie tego „obcego”, albo ośmieszenie go.
Wydaje się, że obecnie jesteśmy blisko przekroczenia bardzo niebezpiecznej granicy. Tak zwana „wojna polsko-polska”, nienawiść wylewająca się z ekranów sprawia, że my – TAK, WŁAŚNIE MY SAMI – ulegamy wyżej wskazanym pokusom negatywnych zachowań. Często mimochodem stosujemy różne formy hejtu wobec osób, z którymi się nie zgadzamy.
Dlatego wszelką zmianę, zawsze, najlepiej zacząć od siebie. Do tego właśnie będziemy WAS motywować!

CIAŁA DIALOGU

Staramy się jak najczęściej brać udział w rozmaitych ciałach dialogu, a także wpływać na ich funkcjonowanie – zarówno od środka jak i z zewnątrz. Nasi reprezentanci uczestniczą w spotkaniach w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, współtworzą polityki publiczne, interesują się Radami Działalności Pożytku Publicznego, a także biorą udział w licznych konferencjach czy seminariach poświęconych tej tematyce.

KONSULTACJE SPOŁECZNE

Nasi przedstawiciele mają bogate doświadczenie w koordynowaniu i moderowaniu licznych procesów konsultacyjnych w wielu gminach w Polsce. Prowadzimy także szkolenia – ucząc innych jak prowadzić zdrowe konsultacje społeczne, aby nie były one jedynie „alibi” dla przeprowadzających, ale stawały się realnym włączaniem obywateli w procesy partycypacyjne. Chętnie pomożemy także i Tobie, jeśli tylko nas potrzebujesz.

MEDIACJE I TERAPIE

Czasami trudno jest się dogadać. Nawet bliskim. Często tkwią oni w konflikcie latami nie dopuszczając możliwości pomocy z zewnątrz. Wynika to zazwyczaj z poczucia wstydu i przekonania, że sami powinniśmy „prać swoje brudy”, a pójście do specjalisty jest przyznaniem się do porażki. Tymczasem nic bardziej mylnego. Pomoc mediatora, a czasem psychoterapeuty jest niejednokrotnie niezbędna, żeby móc przełamać wzajemną niechęć i uwolnić się od poczucia dumy uniemożliwiającej konstruktywną rozmowę. Będziemy starać się promować te formy wspierania dobrego dialogu między ludźmi.

CODZIENNE ROZMOWY

U podstaw wszelkich rozważań na temat dialogu są nasze zwykłe, codzienne rozmowy. To od nich tak naprawdę wszystko się zaczyna i na nich kończy. To one budują bliskość między nami i wspólnotę, której tak bardzo potrzebujemy. Siadając przy wspólnym stole, biesiadując czy pijąc wino przy kominku – rozmawiamy. Nie zapominajmy, żeby wtedy doceniać i szanować się nawzajem. Będziemy zawsze promować takie podejście i – jeśli potrzeba – szkolić zainteresowanych z zasad zdrowego dialogu.

KONTAKT

 

Instytut Dyskursu i Dialogu
ul. Świętej Katarzyny 5/3, 87-100 Toruń

TEL. 509143332
biuro@indid.pl

 

Jeśli chcesz się z nami spotkać i porozmawiać, nie wahaj się, napisz do nas!